Tenke nasjonalt, handle lokalt – Nettalliansen på ElBits GF Seminar 2025

Hvordan bygger vi ett felles nett, samtidig som vi tar vare på lokale behov og forskjeller? Det var utgangspunktet da ElBits samlet bransjen til GF Seminar 2025 i Oslo. 

Seminaret ble arrangert i forlengelsen av ElBits’ generalforsamling og hadde som rød tråd «Tenk nasjonalt – handle lokalt». Deltakerne fikk presentert ulike perspektiver på hvordan lokale tiltak kan bidra til å endre det nasjonale perspektivet.


Nettalliansen: Hvordan lykkes i fellesskap

Anniken Pettersborg, leder for organisasjonsutvikling og kommunikasjon i Nettalliansen, var blant foredragsholderne som trakk opp de store linjene. Under overskriften «Hvordan lykkes i fellesskap» viste hun hvordan våre 21 nettselskap samarbeider om å digitalisere, standardisere og dele på kompetanse.

– Vi lager én felles mal, som skal tas i bruk av 21 lokale nettselskap - enten det gjelder prosessbeskrivelser, opplæringspakker, systemoppsett eller IT-sikkerhet. Det gir oss mulighet til å jobbe strukturert og kostnadseffektivt, sa Pettersborg.

 

Hun trakk også frem hvordan Nettalliansens metode for forankring, FOLK (Forstå, Oversette, Lede, Kommunisere), kan bidra til å øke tempo og kvalitet i innføringen av våre felles løsninger. Med tydelig kommunikasjon og god involvering skapes det eierskap innad i det enkelte selskap.

Presentasjonen kan lastes ned her: Hvordan lykkes i fellesskap – presentasjon fra ElBits-seminaret


Paralleller til ElBits

Innlegget trakk også paralleller mellom Nettalliansens arbeid og ElBits. Der ElBits utvikler nasjonale verktøy som Tilko og kapasitetskartet, jobber Nettalliansen med standardisering og samhandling på tvers av eierselskapene.

– Vi bygger ikke alt selv, men bruker det som gir verdi for selskapene. Det nasjonale løftet virker best når det er forankret i lokale behov og prioriteringer. Og grensesnittet mellom det Elbits leverer og det Nettalliansen leverer må være i synk, sa Pettersborg.


Inspirasjon og bransjepuls
Seminaret bød ellers på innlegg fra blant andre RME og Energi Watch, en panelsamtale om samhandling og skalering, og podcastopptak med Fornybaren. Under panelsamtalen løftet digitaliseringssjefen i Statnett, Beate Krogstad, frem Nettalliansen som en viktig brikke i standardiseringsarbeidet i bransjen. Dagen ble avsluttet med sol, samling og faglig prat på SALT ved Oslofjorden.

Paneldebatt
Paneldebatt
Anders Lie Brenna, EnergiWatch
Anders Lie Brenna, EnergiWatch
Torfinn Jonassen fra RME
Torfinn Jonassen fra RME
Fornybaren podcast innspilling
Fornybaren podcast innspilling
IMG_7843.jpeg
IMG_7847.jpeg