Status for innovasjon og FoU

Arbeidet med innovasjon og FoU i Nettalliansen går for fullt. Målet er å prioritere initiativ som gir rask verdi, styrker standardisering og bidrar til økt digitalisering – gjerne med bruk av KI.

Innovasjonsdagen viste tydelig at interessen er stor. Deltakerne bidro med mange gode innspill, og arbeidet med å konkretisere innspillene til faktiske prosjektforslag pågår. Det er også tydelig stemning for å gjøre mer i egen regi og utnytte bransjeløsningen enda bedre.


Blant pågående innovasjonsprosjekter finner vi:

  • Avju – linjesensorikk, som scorer på alle utvalgskriteriene i vår innovasjonsstrategi. Det pågår nå montering av enheter både hos Havnett og Nettselskapet.
  • Innovativt skogbruk med Airel, som scorer høyt på både digitalisering og KI
  • REN Rifok, som nå er inne i avslutningsfasen


I tillegg er flere prosjekter i pipeline eller under vurdering, blant annet:

  • RESOLUTE, som adresserer sikkerhetsstyring i møte med et skjerpet trusselbilde
  • Videreføring av DNA-prosjektet med Embriq, inkludert DSCADA og Quant Insight
  • Skalering av Avju-løsningen i prosjektet Polaris
  • Mulige større KI-prosjekter etter hvert som dataplattformen modnes


Fremover ønsker vi å fortsette innovasjonsarbeidet med tydelig forankring i drift og reell nytte. Bransjeløsningen gir et solid utgangspunkt for mer KI-basert innovasjon, der vi i stadig større grad har «hendene på rattet» selv.