Vi må rett og slett bli vant med at viktigheten til IT-sikkerhet er økende i takt med et stadig mer komplekst risikobilde. Digitalisering, lange verdikjeder og endringer i samfunnet skaper nye risikoer som krever oppmerksomhet og handling.
Samtidig kan det å bli bombardert med budskapet om viktigheten av IT-sikkerhet nærmest gjøre en litt matt, og det er ikke alltid lett å vite hvilken handling som kreves og hva som faktisk reduserer risiko. Derfor er samarbeidet i Nettalliansen viktig, fordi vi samlet kan holde tritt med en uforutsigbar cyberrisiko, og kan støtte oss på nettverket vi er i.
Beredskapsøvelser
For å holde fokuset rettet mot IT-sikkerhet og gjøre de mest riktige handlingene, så holder vi våre to årlige beredskapsøvelser på IKT-sikkerhet, en på våren og en mot slutten av året.
Denne våren inviterer Nettalliansen og KraftCERT til beredskapsøvelser både fysisk og digitalt. Meld dere på her!
Pris på fysisk øvelse er 4000 kr/deltaker og 2000 kr/deltaker for digital øvelse. Priser er eks. mva.
Påmeldingen er bindende, men dersom påmeldt deltaker ikke kan stille er det mulig å gi plassen til en annen deltaker fra samme selskap.
Det er 10 plasser per øvelse og øvelsene blir stort sett fulltegnet. Vi tror engasjement blir like stort i år, så sikre deg en plass!
Gjennomføring av øvelsene
Beredskapsøvelsene er et viktig og nyttig virkemiddel for å øke bevissthet og kompetanse innen IKT-sikkerhet, både for enkeltressurser og hele selskapet.
Øvelsen er tilpasset beredskapsleder, beredskapskoordinator, daglig leder, nettsjef og IKT-sikkerhetskoordinator, Men andre som jobber med beredskap/IT/ledelse vil også kunne ha nytte av øvelsen. Det forutsettes ikke IKT-kunnskap for å gjennomføre øvelsen.
Etter vår erfaring får dere best effekt når flere fra samme selskap deltar på øvelsen sammen. Da får dere diskutert ansvar, roller og fordeling i eget selskap, og utfyller hverandre i øvelsen.
Ta kontakt med Hanne Johansen om dere har noen spørsmål.