Overgang til 15 minutters tidsoppløsning

Vi minner om at balanseavregningsgrunnlaget i Elhub går over på 15 minutters oppløsning fra 22. januar 2024, og Elhub vil fra denne dagen sende 15 minutters verdier til eSett.

Overgang til 15 minutters tidsoppløsning krever endringer i Elhub sin grunndata, måleverdier, avregningsgrunnlag og avviksoppgjør, og alle nettselskap må tilpasse seg disse endringene.

Det må foretas endringer i Kundesystemet (IS Customer) og Innsamlingssystemet (Quant). Embriq utfører endringer i Quant så lenge dere har sendt over en liste over berørte målepunkt. Det er sendt ut en veiledning på det som må gjøres, men vi gjengir den også her:

  1. Nettselskap opplyser til Embriq om hvilke målepunkter nettselskapet ønsker å samle inn med 15 min oppløsning
  2. Embriq sender ny innsamlingsprofil til disse målerne fra Aidon HES
  3. Målerne starter med å sende 15 min verdier til Aidon HES og videre til Quant
  4. Embriq oppdaterer leverings- og innsamlingskonfigurasjon
  5. Nettselskap kan endre til 15 min avregning i KIS
  6. Det går da en melding fra KIS til Quant om at en skal starte sending av 15 min verdier til Elhub. Leveranseprofilen i Quant blir endret.
  7. Elhub mottar 15 min verdier og validerer / estimerer
  8. Nettselskap kan hente 15 min verdier fra Elhub til fakturering.


For de av dere som ikke har Aidon-målere, kan prosessen fravike litt fra beskrivelsen.